Wytwarzanie monet

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Monety obiegowe bite są przeważnie ze stopów miedzi i aluminium. Do wytwarzania monet kolekcjonerskich stosuje się również srebro i złoto. Zarówno monety miedziane jak i srebrne mogą być platerowane innym szlachetnym metalem, przeważnie stosowane do tego zabiegu jest złoto. W celu uatrakcyjnienia monet stosuje się dodatki takie jak bursztyn, szkło, diamenty, a nawet drewno. Współczesna technika bicia monet pozwala na zamontowanie w nich nawet zegarów elektronicznych. W Polsce bardzo popularną monetą zarówno obiegową jak i kolekcjonerską jest dwa złote bite stemplem zwykłym ze stopu miedzi, aluminium, cynku i cyny pod ogólną nazwą Nordic Gold (nordyckie złoto). Monety i banknoty spełniające rolę obiegowych są wypuszczane na rynek w bardzo dużych ilościach, natomiast kolekcjonerskie w zaledwie kilkutysięcznych nakładach.

Zdarza się jednak, że Narodowy Bank Polski wydaje monety kolekcjonerskie w nakładzie sięgającym 100 tysięcy egzemplarzy, znacznie obniża to wartość i pozycję tych nominałów na rynku numizmatycznym. Bite na całym świecie monety mają przeważnie kształt okrągły, zdarzają się jednak monety owalne, w kształcie serca, kwadratów, czy też trójkątów. Emitowane są też puzzle, gdzie kilka monet tworzy całość. Dość oryginalnym egzemplarzem menniczym jest mała moneta wbijana w większą. Polskim przykładem unikalnego kształtu monety może być wydana okolicznościowo moneta o nominale 10 zł z okazji 100-lecie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jest to srebrna moneta o kształcie dziewięciokąta. Jedyną w swoim rodzaju jest moneta wyemitowana dla uczczenia sześćdziesiątej rocznicy panowania królowej Elżbiety II przez Królewską Mennicę w Kanadzie. Każda ze złotych monet z wizerunkiem królowej w nakładzie 1500 sztuk wzbogacona jest brylantem. Zarówno w Anglii jak i w innych państwach należących do Królestwa często są emitowane monety z wizerunkiem królowej Elżbiety II. Jej portret widnieje na srebrnych i złotych dolarach Kanady oraz Australii. Z okazji diamentowych godów pary królewskiej w Australii wyemitowano w nakładzie 1000 sztuk 1-uncjową złotą monetę z oficjalnym portretem Królowej Elżbiety II i jej małżonka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *