Włoskie monety euro

Monety euro bite we Włoszech są pod pewnym względem charakterystyczne. Jak na kraj o bardzo bogatej kulturze i równie bogatej historii politycznej, nie zawsze ocenianej pozytywnie, rozsądnym posunięciem wydaje się odwołanie w monetach euro do kultury, a nie do symboli narodowych, choć niektóre z motywów kojarzą się w Włochami znacznie silniej niż barwy narodowe. Każda włoska moneta euro ma inny rewers. Zaczynając od najdrobniejszych monet sytuacja przedstawia się następująco.

Zdjęcie znalezione na stronie Ecb.europa.eu
Zdjęcie znalezione na stronie Ecb.europa.eu

Jednocentówka z rewersem ukazującym Castel del Monte zaprojektowany w trzynastym wieku. Na dwóch centach rewers turyński z Gran Madre z wieżą Mole Antonelliana, jednym z najbardziej rozpoznawalnych tamtejszych zabytków. Na pięciu centach rewers ukazuje prawdziwy symbol potęgi Rzymu czyli Koloseum, natomiast na monecie o nominale dziesięciu centów widnieje detal z jednego z obrazów Boticellego, mianowicie z „Narodzin Wenus”. Na dwudziestce bardziej współcześnie, rewers to rzeźba włoskiego przedstawiciela futuryzmu, Boccioniego. Pięćdziesiątka znów z odwołaniem klasycznym prezentuje posąg Marka Aureliusza na koniu. Na monecie o nominale jednego euro można zobaczyć Człowieka witruwiańskiego. Oczywiście autorem tej ryciny w oryginale był mistrz da Vinci. Natomiast na najwyższym nominale, trochę dla niektórych niespodziewanie, aczkolwiek zupełnie zasłużenie, podobizna Dantego Alighieri autorstwa równie znanego przecież Rafaela.

Monety euro dla Włoch to bardzo specyficzne dzieła sztuki. Nie odwołując się do symboli narodowych w zasadzie opisują całą historię Włoch, od najdawniejszych dziejów po dziś. Brakuje może kilku cennych atrybutów Włoch, na przykład Romulusa i Remusa czy wieży w Pizie, ale niemożliwością jest, aby te kilka nominałów monet euro pomieściło wszystkie możliwe kulturalne ikony Włoch, które przecież przez długi czas były ojczyzną filozofów, malarzy, projektantów i pisarzy oraz twórców mniej lub bardziej interesujących projektów. Z całą pewnością, z kolekcjonerskiego punktu widzenia, monety włoskie są prawdziwą gratką, nadając się do setek tematycznych kolekcji, w zależności od ujęcia tematu. Na pewno jednak są to jedne z najbardziej ciekawych i zadziwiających monet euro, jakie w ogóle były wybite, a dla wielu niepojętym jest w ogóle, jak udało się stworzyć tak bardzo narodowe i światowe monety w jednym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *