Warto inwestować w metale szlachetne?

Każdy towar jest tyle warty ile zdecydujemy się za niego zapłacić. Szczególnie jest to widoczne na giełdzie, gdzie wartość towaru określa popyt na niego – jeśli nie ma na niego zapotrzebowania jego wartość maleje, jeśli chętnych na zakup jest więcej niż samego towaru, wtedy zgodnie z tym prawem jego wartość rośnie. Podobnie jest z metalami szlachetnymi. Ich wartość jest określana przez prawo popytu i podaży.

Zdjęcie znalezione na stronie Mining.com
Zdjęcie znalezione na stronie Mining.com

Obecnie zapotrzebowanie na te metale jest ogromne. Przemysł zwłaszcza jego najszybciej rozwijające się gałęzie potrzebują bardzo dużo metali szlachetnych by utrzymać swoja produkcję. Ponadto metale te są używane jako surowiec do produkcji ozdób, precjozów, a przede wszystkim jako inwestycja w przyszłość. Szczególnie jest to widoczne w dobie ogólnoświatowego kryzysu. Zarówno złoto jak i srebro zawsze było traktowane w sytuacjach kryzysowych jako jeden z najpewniejszych środków płatniczych. Nie można było nic kupić za środki oficjalne ale właśnie za wyroby z tych metali można było wszystko załatwić. Powoduje to, że szczególnie w czasach kiedy rynek nie jest pewny, inwestorzy zwracają się do złota, właśnie jako pewnego rodzaju zabezpieczenia.

Inwestować w złoto i srebro można nie posiadając ich fizycznie. Można to zrobić poprzez wykup certyfikatów na te metale emitowane przez giełdę, a także inwestując w firmy, które inwestują w złoto lub srebro. Z powodu zawiłości giełdy i możliwości zawirowań spowodowanych różnymi czynnikami, jednak bezpieczniejsze wydaje się inwestowanie w sztabki złote lub srebrne, a także w takież numizmaty.

Szczególnie polecana jest inwestycja w numizmaty. Powodów jest wiele, jedni uważają, że dokonując zakupu takich numizmatów inwestor ma okazję obcowania z prawdziwymi małymi dziełami sztuki, jednak jak zgodnie twierdzą fachowcy na ich korzyść przemawia możliwość uzyskania dodatkowego zysku, jaki daje ich wartość kolekcjonerska, która zazwyczaj sporo przekracza wartość samego kruszcu. Jeśli więc szukasz bezpiecznej inwestycji – zainwestuj w złoto lub srebro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *