Bardzo podobnie rzecz będzie miała się, jeżeli chodzi o banknoty funkcjonujące w danym kraju, jako środki płatnicze. W tym przypadku będzie nawet łatwiej o odtworzenie zachodzących w przeszłości zmian historycznych. Będzie tak z tej oto prostej przyczyny, że na banknotach jest zdecydowanie więcej miejsca i w związku z tym można na nich umieścić dużo więcej informacji niż na monetach. Poza tym papierowe pieniądze mogą być wielokolorowe, co także zwiększa zakres treści, które mogą sobą przekazywać. Znam osobiście takich kolekcjonerów, którzy zdecydowanie bardziej cenią sobie właśnie pieniądz papierowy, gdyż jak twierdzą jest bardziej reprezentacyjny.

Nie bez związku jest także fakt, iż zwykle banknoty prezentują zdecydowanie większe nominały niż monety, a tym samym są po prostu droższe. Na co zwolennicy metalowych pieniędzy kontrują, że wystarczy wybić niski nominał w jakimś cennym kruszcu (np. w złocie) i już wiele banknotów będzie mogło się schować ze wstydu. Tym niemniej, co by nie powiedzieć w tej kwestii, banknoty niezaprzeczalnie posiadają swój niepowtarzalny urok. I można się w tym miejscu spierać, czy bardziej nam się podoba jak pieniądz brzęczy czy szeleści, jednak myślę, że ważniejsze jest to, żeby w ogóle był. O banknotach zaś można powiedzieć wiele.
Są takie, które nam się najzupełniej w świecie po prostu po ludzku podobają wizualnie i takie, które jak weźmiemy do ręki, to mimo dużego nominału nie robią na nas żadnego wrażenie. Każdy z nich jednakże to niemal osobna historia. Śledząc historię najbardziej popularnych papierowych pieniędzy na świecie, można dosłownie namacalnie poczuć, jak zmieniały się losy jakiegoś kraju na przestrzeni wieków. Papier ma także to do siebie, że o wiele więcej pomieści i dużo zniesie. Stąd także pasjonaci banknotów mogą badać jak zmieniała się pisownia danego języka i jakie czasem zdarzały się błędy drukarskie, co również w historii miało miejsce. Nie mówiąc już o technice zabezpieczeń, która wraz z upływem lat bardzo się zmieniała.