Sposoby na zabezpieczanie monet

Wydawać by się mogło że przechowywanie monet to sprawa zupełnie prosta, kupujemy pierwszy lepszy album umieszczamy w nim monety i po problemie. Okazuje się jednak, że w zależności od rodzaju monet ich wartości kolekcjonerskiej czy po prostu przeznaczenia istnieje wiele różnych sposobów przechowywania. Osoby nie znające tematu nie wiedzą na przykład że pewne tworzywa sztuczne wchodzą w reakcje z metalami szlachetnymi co może powodować nalot czy matowienie bilonu. Takie monety trąca w dużej mierze na wartości a co za tym idzie nie są już tak atrakcyjne dla kolekcjonerów. Każdy numizmatyk ma swoje ulubione i sprawdzone sposoby przechowywania drogocennych kolekcji.

Zdjęcie znalezione na stronie Flickr.com

Wśród tych najbardziej popularnych można wymienić kapsle, holdery, klasery, albumy albo opakowania mennicze. Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety. Holdery np. bardzo dobrze zabezpieczają monetę i ładnie się prezentują nie dają one jednak możliwości oglądania jej z obydwu stron. Taką możliwość dają np. klasery ale te z kolei są wykonane z plastikowych tworzyw które podczas oglądania refleksy świetlne. Dla zagorzałych numizmatyków posiadających pokaźne kolekcje ciekawym rozwiązaniem są specjalne walizki bądź sekretarzyki numizmatyczne stanowiące rodzaj mebla a zarazem ciekawą ozdobę domu czy pomieszczenia.

W takich sekretarzykach monety przechowuje się w specjalnych szufladach bardzo wąskich co daje możliwość umieszczenia w nich naprawdę wielu monet. W każde szufladzie znajduje się specjalna tacka a w niej wytłoczone różnej wielkości miejsca na monety. Taki sposób przechowywania dale możliwość nie tylko właściwej segregacji kolekcja ale też ładnego i eleganckiego jej wyeksponowania. Można pochwalić się znajomym czy kolegom o podobnych zamiłowaniach. Najmniej efektowne są natomiast woreczki strunowe. Dlatego wykorzystuje się je najczęściej do przechowywania monet bulionowych zakupionych wyłącznie w celach inwestycyjnych. Takie monety przegląda się bardzo rzadko dlatego woreczki mają stanowić wyłącznie zabezpieczenie przed niepotrzebnym uszkodzeniem monet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *