Słowacja w euro

Szczególne zainteresowanie Polaków wzbudzają zawsze monety Euro naszych sąsiadów. Po Niemcach, dwa lata temu monety euro stały się prawnym środkiem płatniczym u naszych południowych sąsiadów, na Słowacji. Monety Słowaków nie zaskoczą nas jednak niczym nowym, ponieważ jako Słowianie dosyć podobnie myślą do Polaków i, prawdę mówiąc, ich monety można uznać za przewidywalne. Oczywiście w niczym nie umniejsza to ich urody, bo są naprawdę bardzo ładnymi monetami o trzech różnych motywach.

Zdjęcie znalezione na stronie Numizmaty.com.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Numizmaty.com.pl

Jedno, dwu i pięciocentówki mają rewers przedstawiający Tatry Wysokie, a konkretnie górę Krywań, która jest obwołana jednym z najwspanialszych miejsc w całym kraju. Na większych monetach, również traktowany jako cud, ale już zdecydowanie nie natury, tylko pracy rak ludzkich: Zamek Bratysławski, oddany zresztą niezwykle wiernie. W ogóle słowackie monety euro pełne są bardzo pięknych detali, które dodają uroku monetom, które dzięki nim wyglądają jeszcze piękniej i dojrzalej. Dwa największe nominały noszą rewers przedstawiający stylizowane godło Słowacji.

Słowackie monety euro w dużej części zaraz po edycji zostały wcielone do najróżniejszych polskich zbiorów. Nie ulega wątpliwości, że ich miejsce jest w najlepszych zbiorach i to z wielu różnych tematów. Oczywiście, można umieścić je w kolekcji „monety euro”, ale znacznie częściej znajdują swoje miejsce na przykład w temacie przyrody, architektury albo heraldyki, w zależności od nominału, a więc i rewersu. Słowackie monety euro charakteryzują się niezwykle drobiazgowym odtworzeniem szczegółów projektu, ale poza tym trudno dopatrzyć się w nich jakichś cech szczególnych, które mają niektóre projekty innych państw, na przykład monety euro Słowenii. Słowacja jednak wykazała pewne przywiązanie do tradycji, a jednocześnie zdroworozsądkowe podejście do związku pomiędzy użytecznością monet a możliwością ich wykorzystania w promocji własnego kraju, stąd tez przyjęcie najbardziej popularnego podziału na trzy rewersy według nominałów monet. Jeśli którakolwiek z monet słowackich pasuje do jakiejkolwiek kolekcji, choćby to pokrewieństwo było bardzo dalekie, to z całą pewnością warto włączyć słowackie monety euro do zbiorów, choćby w wersji obiegowej, tylko po to, żeby pokazać, że jeśli chce się zaprojektować ładną monetę to jest to w pełni wykonalne. Aż chciałoby się, żeby polskie euro zostało zaprojektowane w podobnym duchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *