Polski złoty w roku 1924

Pierwsze lata niepodległości nie były zbyt szczęśliwe dla polskiej gospodarki i dla polskiej waluty. Szybko dość uchwalona 19.01.1919 roku ustawa wprowadzająca złotówkę jako polską walutę, oraz reaktywująca Bank Polski jako emitenta polskiej waluty do wprowadzenia w życie musiała poczekać przeszło pięć długich lat. W tym okresie tymczasowa waluta polska – jaką była przejęta od niemieckiego zaborcy marka polska – traciła bardzo szybko na wartości. Jeśli jeszcze w roku 1919 za jednego dolara USA płaciło się jedynie 9mkp to już pod koniec panowania tej waluty zapłacić trzeba było przeszło sześćdziesięciokrotnie więcej. W roku uchwalenia ustawy o polskim złotym, zamówiono już pierwsze banknoty nowej waluty.

Zdjęcie znalezione na stronie Banknotypolskie.pl

Produkcję zlecono dwóm bankom – francuskiemu Banque de France oraz angielskiemu Bank of England, z którym współpracowała znana firma Waterlow & Sons LDT – faktyczny wykonawca zamówienia. W francuskiej firmie zostały wykonane banknoty o niższych nominałach od 1zł do 100zł, natomiast wyższe nominały powierzone były drukarni brytyjskiej. Na wszystkich prawie wszystkich banknotach była umieszczona podobizna Naczelnika Tadeusza Kościuszki, jedynie na banknocie o nominale 5zł był umieszczony książę Józef Poniatowski. Najniższe nominały tj. 1,2 oraz 5 zl nie posiadały znaków wodnych, pozostałe już posiadały znak wodny w kształcie głowy Kościuszki, bądź to w kole bądź to w owalu. Jako emitent nie widniała już Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa, a Narodowy Bank Polski.

Banknoty te jak wspomniałem musiały poczekać aż do roku 1924, kiedy to Premier i za razem Minister Finansów Władysław Grabski zamknął pożyczkę PKKP i wprowadził jako walutę obowiązującą polskiego złotego, który posiadał parytet złota. Marka polska była wymieniana do roku 1925 w stosunku 1:1800000. Szybko jednak się okazało, że brakuje monet groszowych, więc NBP wyemitowało tzw. bilety zdawkowe o nominałach odpowiadającym zastępowanym groszom. Bilety zdawkowe obowiązywały jedynie do końca 1924 roku. Jednak jeszcze w styczniu 1925, banki dokonywały wymiany biletów zdawkowych na grosze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *