Plany Emisyjne NBP w 2011 rok

Narodowy Bank Polski miał niezwykle ciekawe plany na 2011 rok. Jedną z monet jakie zostały wyeksponowane jest srebrna moneta z serii zwierzęta świata i jest to moneta zawierająca wizerunek dwóch borsuków; natomiast na rewersie widnieje wizerunek polskiego orzełka z koroną, takiego jak w godle polskim; wybity jest rok 2011, napis RP oraz wyryty został nominał- 20 złotych. I borsuki doczekały się swojej monety. Normalnie cóż za ciekawostka. Kolejną monetą również z serii zwierzęta świata, jest moneta z wizerunkiem borsuka- tym razem jednego; na rewersie oczywiście znajduje się orzełek polski, napis RP oraz nominał 2 złote. Kolejną monetą wyemitowaną przez NBP w 2011 roku, jest złota moneta, która upamiętnia pierwszą rocznicę katastrofy samolotowej, którym to leciała para prezydencka- Maria i Lech Kaczyńscy oraz wiele innych, znanych i mniej znanych przedstawicieli rządu. Jak się okazało, jest to pierwsza taka złota moneta wydana przez Narodowy Bank Polski w roku 2011.

Zdjęcie znalezione na stronie Nbp.pl

Monety te zostały wyemitowane w bardzo niskim nakładzie- było ich chyba coś ok. 5000sztuk. Na awersie znajduje się wizerunek prezydenckiej pary, czyli Marii i Leszka Kaczyńskich z wybitym podpisem tej monety, natomiast na rewersie widnieje orzełek, napis- Smoleńsk, data tragicznego wydarzenia oraz nominał- 100zł. Jest to moneta, którą powinien mieć każdy kolekcjoner. W przyszłości jej wartość może się znacznie podnieść i można by było w późniejszym terminie ją sprzedać.

Natomiast kolejną monetą jest srebrna moneta upamiętniająca również wydarzenia smoleńskie. Na jej awersie widnieje wizerunek samolotu-Tupolewa, którym leciała para prezydencka wraz z 95 osobami delegacji i załoga samolotu. Jest również wybita data oraz nazwa- Smoleńsk; wizerunek orzełka oraz nominał- 20zł. Monety te zostały wprowadzone w kwietniu bieżącego roku. Następną monetą wprowadzoną na rynek w 2011 roku, jest moneta przedstawiająca klasztor paulinów na krakowskiej skałce. Na rewersie znajduje się wyżej wspomniany klasztor, a na rewersie: orzełek, rok 2011, napis RP oraz nominał 2zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *