Pieniądze, dukaty regionalne

Dukaty lokalne są lokalną formą płatności. Obowiązują one w obrębie miasta lub gminy, która je emituje. Można płacić nimi w obrębie regionu emitenta, jednak jedynie w wyznaczonych punktach usługowych. Nie mają one wartości pieniądza. Nie są obowiązującą formą płatności. Ich wartość ogranicza się do ceny, jaką są w stanie za dany okaz zapłacić kolekcjonerzy. Warto zaznaczyć, że dukaty lokalne mają swoich zwolenników i za niektóre okazy kolekcjonerzy są w stanie zapłacić niemałe pieniądze.

Zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Allegro.pl

Warto zapytać skąd wywodzi się tradycja dukatów lokalnych? Ich tradycja sięga aż czasów starożytnych i Rzymskich miast-państw. To na ich terenie obowiązywały pierwsze dukaty lokalne. Powstały ze względu na Greków, którzy mieli prawo do wybijania swoich monet w obrębie swoich miast-państw. Umieszczali zazwyczaj na monetach wizerunki swoich świątyń, czy bogów. Waluta ta obowiązywała jednak jedynie w obrębie danego miasta-państwa. Oprócz tego obowiązującą była moneta honorowana na terenie całego państwa Rzymskiego.

Idąc dalej, trafiamy do średniowiecza. W tym okresie również pojęcie dukata lokalnego nie było obcym. Monety te wybijane były w obrębie miast, twierdz, czy nawet klasztorów. Mogło tak być dlatego, że ówcześni władcy zezwalali na emisję pieniędzy przez osoby prywatne. Oczywiście trzeba było mieć do tego królewskie upoważnienie, jednak emisja pieniądza nie dotyczyła od tego momentu już jedynie władcy.

Dukat lokalny obowiązywał jeszcze do czasów Drugiej Wojny Światowej. Jednak po tym okresie zaprzestano jego emisji. Tradycja ta odrodziła się stosunkowo niedawno. Mennica Polska produkuje numizmaty, które służą celom promocyjnym. Co ciekawe, mimo tego, że wyemitowanych zostało już bardzo wiele wzorów, przez liczne miasta i gminy – dukaty lokalne wciąż cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko wśród kolekcjonerów, ale także wśród turystów i ludności regionalnej. Monety te są atrakcją dla wielu osób. A płatność nimi zamiast obowiązującą walutą zdaje się być świetną zabawą.

Zapewne z tego powodu dukat lokalny, oprócz turystów, jak magnes działa na media. Telewizja, czy radio uwielbiają akcje związane z emisją lokalnych monet. Jest to nie lada gratka dla wielu z nas. Jednak należy pamiętać, że dukaty lokalne nie są honorowane w innych miejscach, niż promująca się gmina bądź miasto. Ponadto w promowanym regionie też nie w każdym punkcie usługowym można użyć tej formy płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *