Najniższe banknoty po 1950

Rok 1950 miał dla Polaków okazać się szokiem. 28 października tegoż roku Sejm Polski zafundował obywatelom naszego kraju reformę walutową, polegającą na wymianie wszystkich obowiązujących dotychczas pieniędzy określając termin wymiany na tydzień. Brak dostatecznej ilości punktów wymiany oraz bardzo krótki czas wymiany spowodował, że ci co posiadali większą ilość gotówki nie zdążyli z wymiana. Nie ukrywano zresztą, że cała operacja była właśnie wymierzona przeciwko właśnie bogatszym obywatelom. Banknoty, które miały być wprowadzone do obiegu były w tajemnicy drukowane w wytwórniach w Czechosłowacji, Szwecji oraz na Węgrzech.

Zdjęcie znalezione na stronie Photokrzysztof.blogspot.com

Zrezygnowano z produkcji banknotów o nominale 1 złotego, zastępując ją bilonem, który został wprowadzony po raz pierwszy od czasów przedwojennych. Banknot o najniższym nominale – 2zł miał wymiary 120 x 58mm. Na awersie widnieje data emisji – 1948 – co wskazuje w jakiej tajemnicy była ta reforma przygotowana. Na awersie widnieją podpisy zarządu Narodowego Banku Polskiego, cyfrowy nominał jest umieszczony po lewej stronie, a po przeciwnej widać polskiego orła. Na marginesie umieszczono w jego dolnej części ponownie nominał w cyfrowej postaci. Oznaczenia literowe oraz siedmiocyfrowy numer serii jest w kolorze czerwonym i umieszczono go po lewej stronie awersu w jego dolnej części. Na rewersie banknotu umieszczono rysunek nowoczesnego budynku.

Banknot posiadał znaki wodne w kształcie łuków oraz kółek na całej powierzchni. W 1960 roku banknot został zastąpiony przez aluminiowa monetę. Kolejnym banknotem było 5zł. Jego wymiary to 142 x 67 mm. Podobnie jak banknot o niższym nominale został zaprojektowany prze Wacława Borowskiego. Pierwsze banknoty były wydrukowane w zagranicznych drukarniach, dodruki były wykonane w łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, a następnie w warszawskiej PWPW. Na awersie widnieje nominał w po prawej jego stronie umieszczono godło polskie. Pod tymi elementami umieszczono podpisy zarządu NBP, pod nim pośrodku umieszczono serię i numer banknotu w kolorze czerwonym. Rewers zdobi traktor orzący pole. Banknot został wycofany w roku 1960 i zastąpiony został przez aluminiową monetę z rybakiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *