Monety bulionowe – ciekawostki

Jedną z grup numizmatów stanowią monety bulionowe. Często są one traktowane wyłącznie jako źródło dobrej inwestycji finansowej, i kupowane przez osoby nie konieczne znające się na numizmatyce a co za tym idzie nie zwracające uwagi na ich wartość kolekcjonerska. Monety bulionowe wykonywane czyli inaczej wybijane są z metali szlachetnych takich jak złoto, srebro, platyna. I chociaż niektóre z nich posiadają nominał to tak naprawdę nie mają stanowić środka płatniczego nie są wprowadzane do obiegu. Ich cena związana jest głównie z wartością kruszcu z jakiego zostały wykonane.

Zdjęcie znalezione na stronie Newsrm.tv

Nakład albo jest ograniczony w przypadku monet wydawanych na specjalne okazje albo nie jest z góry określany a uzależniony od popytu na tę właśnie monetę bulionową. Jeżeli chodzi o rynek polski to popularną monetą jest „Orzeł Bielik”. Wykonana ze złota. Stanowi fajne źródło lokowania gotówki. Można na niej naprawdę nieźle zarobić na aukcji. Próba złota tej monety to 999,9. Emitowana jest wyłącznie przez Narodowy Bank Polski. Moneta przedstawia sylwetkę orła bielika( na rewersja) natomiast awers tej monety bulionowej to godło Rzeczypospolitej Polskiej.

Na monecie widnieje również nominał oraz informacja o masie monety. Inne cenione mną całym świecie monety bulionowe pochodzą z takich krajów jak Republika południowej Afryki, Austria, Chiny, Kanada czy stany zjednoczone. To że moneta bulionowa pochodzi z danego kraju nie dowodzi jeszcze o jej wartości. Najistotniejsze jest jakość kruszcu z jakiego została wykonana, ilość Uncji, zachowany stan, chociaż złoto czy inne szlachetne kruszce przez bardzo wiele ta zachowują swoją świetlność.

Ponadto na wartość monety wpływa rok jej wybicia, związana z nią historia itd. Dla kolekcjonerów natomiast najważniejsza jest wartość numizmatyczna takiej monety, z reguły nie sprzedają wyjątkowych monet ale zachowują je w swojej kolekcji A następnie przekazują pokolenia na pokolenie a monety te z czasem znacznie zyskująca wartości szczególnie jak SA zachowane w idealnym stena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *