Moneta, dukat Mazurski

Dukat Mazurski jest monetą wyemitowaną na zlecenie Urzędu Miasta Ełku. Numizmat ten ma na celu promocję miasta Ełku w mediach – ponieważ dukaty lokalne wzbudzają duże zainteresowanie mediów – oraz wzbudzenie ciekawości turystów, którzy w pewnym stopniu napędzają miejską gospodarkę. Oczywiście ważnym aspektem, o którym należy również wspomnieć, jest przypomnienie lokalnym mieszkańcom o tym w jakim mieście żyją i jaka jest jego historia. A ta jest całkiem ciekawa.

Zdjęcie znalezione na stronie Bloombergbusinessweek.pl
Zdjęcie znalezione na stronie Bloombergbusinessweek.pl

Ełk jest miastem, które istnieje już prawie od sześciuset lat. Dzięki temu, że jest ono atrakcyjnie ulokowane – jest atrakcją turystyczną. Dlatego też Ełk jest ośrodkiem inwestycyjnym Polski.

Jeżeli chodzi o jego historię – Ełk został nazwany od pobliskiej rzeki, której nazwa to Łek, co oznaczało białą wodę. Miasto to było zajęte przez Krzyżaków, a sam Wielki Mistrz Krzyżacki Urlyk von Jungingen wybudował tam zamek, którego ruiny stoją na rzeką po dziś dzień. Służył on za twierdzę podczas wielkiej wojny z Polską w tysiąc czterysta ósmym roku.

Lokalne władze, chcąc uczcić pięćset osiemdziesiątą piątą rocznicę nadania Ełkowi praw lokacyjnych, poddały do emisji Dukat Mazurski. Moneta ta na celu miała upamiętnienie momentu nadania Ełkowi owych praw. W swojej nazwie zawiera on Mazury, ponieważ miasto te jest uznaną stolicą tego pięknie umiejscowionego województwa mazurskiego. Jeżeli chodzi o nominał monety – jest to Cztery Dukaty Mazurskie. Oznacza to tyle, że jeden Dukat Mazurski odpowiada wartości czterech polskich złotych. Jego emisja trwała od dwudziestego czwartego czerwca do trzydziestego września roku dwa tysiące dziesiątego. Na rewersie dukata umieszczona została piękna rycina, która została wykonana przez Krzysztofa Hartknocha w roku tysiąc sześćset osiemdziesiątym czwartym. Widnieje na niej panorama Ełku z siedemnastego wieku. Na awersie natomiast wybity został herb Ełku oraz nominał Dukata Mazurskiego.

Dukat Mazurski w dużym stopniu przyczynił się do promocji miasta, mimo że jest to uznana miejscowość turystyczna. Wiele osób tam przebywających chętnie zaopatrywało się w ciekawie wykonane numizmaty. Oczywiście zainteresowanie było duże również dlatego, że możliwym było uiszczanie opłat za pewne usługi – w wyznaczonych przez miasto punktach – przy pomocy Dukatów Mazurskich. Pomysł podobał się nie tylko osobom będącym w Ełku przejazdem, ale również ludności lokalnej, która była zadowolona z takiej metody promocji miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *