Międzynarodowy symbol bogactwa i prestiżu oraz jednocześnie najbardziej znana moneta świata to emitowany od 1967 roku przez południowoafrykańską mennicę (South African Mint) złoty Krugerrand. Nazwa ta pochodzi z połączenia nazwiska prezydenta Republiki Południowej Afryki – Paula Krugera, który pełnił tę funkcję pod koniec XIX wieku oraz waluty obowiązującej na terenie RPA o nazwie rand. Jednouncjowy Krugerrand jest monetą inwestycyjną wykonaną z 22-karatowego złota próby Au 916 o średnicy 32,69 mm oraz grubości 2,74 mm. W związku z tym, że zawiera w sobie 1 uncję trojańską, czyli 31,1 grama czystego kruszcu jej waga całkowita jest większa i wynosi 33,93 grama, gdyż resztę (dokładnie 8,33 %) stanowi domieszka miedzi. Dzięki temu uzyskany stop metali charakteryzuje się większą twardością, co dla kolekcjonerów gra istotną rolę, bowiem skutecznie zabezpiecza ich bezcenny okaz przed zarysowaniem i ścieraniem.

Ta pierwsza na świecie złota moneta bulionowa stanowi pełnoprawny środek płatniczy w Republice Południowoafrykańskiej, jednakże od jakiegoś czasu nie jest już używana, jako waluta, a wyłącznie, jako najlepsza lokata kapitału. Co ciekawe nie posiada żadnego nominału, a jedynie oznaczenie wagi zawartego w nim kruszcu. Od początku swego zaistnienia na światowych rynkach lokacyjnych wytwarzano wyłącznie Krugerrandy jednouncjowe i dopiero od 1980 roku zaczęto wybijać także monety o zawartości 1/2, 1/4 i 1/10 uncji czystego złota.
Awers tego numizmatycznego okazu przedstawia popiersie Paula Krugera żyjącego w latach 1825-1904 oraz usytuowane po obu stronach napisy oznaczające emitenta: SUID AFRIKA i SOUTH AFRICA – odpowiednio w języku afrikaans i po angielsku. Rewers zaś stanowi wizerunek symbolu narodowego Południowej Afryki – popularnego koziołka, czyli antylopy springbok, umieszczony powyżej napisu oznaczającego nominał i zawartość złota (także w obu językach). Sława inwestycyjna Krugerrandów obejmuje niemal całego świata i może stanowić współczesny przykład gorączki złota.