Inwestycje w metale szlachetne są bardzo popularne pośród inwestorów zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych. Inwestycje takie charakteryzują się dość wysoką stopą zysku. Dotychczas bardziej intratne było inwestowanie w złoto. To właśnie ten metal przynosił bardzo duże poczucie stabilności i spore zyski. Określony pierwotnie stosunek wartości złota do srebra wahał się i od określonego przez starożytnych na 1:12-15, po drugiej wojnie światowej zaczął się dość wyraźnie powiększać i dochodził w już nawet do 1:250, czyli za 1g złota można było w naszym kraju kupić aż 250g srebra. Powodowało to, że więksi inwestorzy odwracali się do złota i właśnie w tym metalu lokowali swoje pieniądze licząc na zysk.

Drobni inwestorzy pozostawali przy srebrze kupując głównie monety okolicznościowe, częściowo jako inwestycję częściowo również jako hobby. Srebro nie miało więc takiego przebicia na rynkach inwestorskich. Jednak nie dziś. Lata 90 ubiegłego stulecia oraz początek naszego przyniósł dość poważne zmiany w stosunku wartości tych metali. Owszem złoto dość szybko zwiększało swoją wartość dochodząc do 1400dolarów za oz, jednak gdy popatrzymy na wzrost ceny srebra to można, a właściwie trzeba się nad tym głęboko zastanowić. Ceny tego kruszcu w ostatnich latach wzrastały dwa razy szybciej od cen złota. Spowodowane to było kilkoma czynnikami. Po pierwsze na srebro ogromnie wzrosło zapotrzebowanie.
Powstałe pod koniec ubiegłego wieku nowe gałęzie przemysłu – głównie związanego z komputerami pochłania ogromne ilości srebra, do tego dochodzi przemysł chemiczny, farmaceutyczny, które również zgłaszają zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec. Tylko do produkcji jednego telewizora plazmowego zużywa się kilkanaście uncji srebra, a ile takich telewizorów jest produkowanych? Druga rzecz – na rynku brakuje srebra . Producenci byli zmuszeni do ograniczenia jego produkcji z 2mld uncji do zaledwie 700mln, przy zapotrzebowaniu określanym na 1mld uncji rocznie. Na rynku nie ma dostępnego srebra fizycznego, są dostępne jedynie promesy i inne papiery wartościowe oparte na srebrze, jednak nie można kupić takiego srebra jakie znamy.