Historia Towarzystwa

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne to największa organizacja w naszym kraju zrzeszająca ogromną liczbę (już ponad 2000 osób) pasjonatów zajmujących się, czy to zawodowo, czy hobbystycznie kolekcjonerstwem monet i banknotów. Jest to potężna struktura wchodząca również w skład Międzynarodowej Komisji Numizmatycznej, będąca organizatorem wszelkiego rodzaju konferencji i wykładów o tematyce powiązanej z archeologiczno – historycznym tłem istnienia środków płatniczych. Jest to również ogromny wydawca na skalę ogólnopolską. A skąd w ogóle wywodzi się Polskie Towarzystwo Numizmatyczne?

Zdjęcie znalezione na stronie Bazy.ngo.pl

Jego historia, tak jak i jego obecne rozmiary i skala funkcjonowania, jest ogromna. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne w obecnym kształcie i pod obecną nazwą funkcjonuje dopiero od 1991 roku, natomiast historia całego ruchu numizmatycznego, który doprowadził do jego powstania sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku. Pierwszą polską organizacją było założone w 1888 roku w Krakowie Towarzystwo Numizmatyczne, a potem powstały kolejno Warszawskie Towarzystwo Numizmatyczne, Poznańskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz następne organizacje rodzące się we Lwowie, czy Bydgoszczy. Po wojnie polscy numizmatycy postanowili zgromadzić się natomiast w Polskim Towarzystwie Archeologicznym, które w konsekwencji zgromadziło organizacje numizmatyczne z kilku miast Polski.

W 1971 roku, organizacja przemianowała się natomiast na Polskie Towarzystwo Archeologicznie i Numizmatyczne, co było związane z ogromnym rozrostem stowarzyszenia i napływem coraz większej ilości członków zwłaszcza w latach sześćdziesiątych. Przemianowanie, jakie nastąpiło natomiast w 1991 roku, związane było z rezygnacją z członkostwa w stowarzyszeniu większości archeologów. Na zjeździe w Leżajsku w 1991 roku powstało wówczas Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Pierwszym prezesem PTN został Lech Kokociński. Od tej pory już pod nową nazwą, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne nadal prowadzi prężną działalność wydawniczą i konferencyjną będąc głównym źródłem czerpania wiedzy o numizmatyce dla wszystkich zainteresowanych tematem pasjonatów w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *