20 guldenów gdańskich z wizerunkiem Wieży Więziennej w Gdańsku albo 50 guldenów gdańskich z wizerunkiem domu podcieniowego czy wreszcie 500 guldenów gdańskich z wizerunkiem Wielkiej Zbrojowni to banknoty niezwykle dzisiaj cenne dla wszystkich kolekcjonerów oraz historyków zafascynowanych dziejami tak pięknego miasta jak Gdańsk. W okresie pomiędzy I a II wojna światową Gdańsk był wolnym autonomicznie miastem państwem pod nazwa Wolne Miasto Gdańsk. Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone z Gdańska oraz terenów mu podległych w roku 1920, jeszcze wtedy obowiązywała w nim jakoś oficjalny środek płatniczy marka niemiecka. Ale już w 1923 roku uchwała senatu Wolne Miasto Gdańsk wprowadziło swoja własna walutę jaką był gulden gdański.

Z powodu większości narodowej jaką stanowił naród niemiecki napisy na banknotach oraz monetach były wyłącznie w języku niemieckim. Guldeny stanowiły wówczas w Wolnym Mieście Gdańsku prawny środek płatniczy. Jeżeli chodzi o monety to Wolne Miasto Gdańsk nie posiadało swojej własnej mennicy, wszystkie monety wybijane były w mennicy berlińskiej albo niektóre w Holandii. Zarówno monety jak banknoty guldenowe obowiązywały jako prawny środek płatniczy w Wolnym Mieście Gdańsku do roku 1939 kiedy to Hitlerowcy napadli na Polskę a Gdańsk stracił swoja suwerenność został przyłączony do III rzeszy.
Gulden gdański obowiązywał dokładnie do dnia 30 września 1939 tj. przez miesiąc po włączeniu Gdańska do III Rzeszy ponieważ we wrześniu 1939 roku wartość guldena została ustalona przez władze niemieckie na 70 fenigów niemieckich według takiego kursu wymieniano go na marki niemieckie. Można je było jeszcze prze kilka miesięcy wymieniać w niektórych kasach niemieckich jakie utworzono na terenie byłego już wtedy Wolnego Miasta gdańska. Jednak nie wszystkie monety zostały wycofane z obiegu we wrześniu 1939 roku bo np. monety takie jak 1, 2, 5 i 10 fenigów pozostały w obiegu do końca II wojny światowej, a monety 1/2 i 1 gulden zostały wycofane dopiero w czerwcu 1940 roku.