Gulden gdański niczym dolar

Dla numizmatyków oraz kolekcjonerów monet polskich szczególnie ważne są te banknoty wiążące się z jakąś istotną datą, ważnym okresem w historii polski, szczególnie jeżeli oryginalnych banknotów z tego okresu zachowało się niewiele. Takim banknotem jest niewątpliwie gulden gdański. Gulden gdański pochodzi z okresu międzywojennego a konkretnie był emitowany w latach 1923-1939. Są to czasy kiedy istniało wolne i suwerenne państwo- miasto . Wolne Miast Gdańsk. Jednakże Wolne Miasto Gdańsk utworzone zostało w roku 1920 , to jednak do 1923 roku obowiązywał w nim niemiecka waluta jaka była marka niemiecka. Gulden został wprowadzony na mocy uchwały senatu. Emitowany był zarówno przez Gdańska Kasa Centralną ( przejściowo jeden rok) jak i przez Bank Gdański.

Zdjęcie znalezione na stronie Moneter.pl

Stanowił on pełnoprawny środek płatniczy w Wolnym Mieście Gdańsku. Wycofana został dopiero w roku 1939 z chwilą wybuchu II wojny światowej. Jednocześnie mennica berlińska wybijała monety guldena, niektóre monety były wybijane nawet w Holandii. 1 guldena był dzielony na 100 fenigów co odpowiadało wartości 1/25 funta angielskiego stanowiącego podstawę stopy menniczej. Ustanowiono że wybijane będą monety niklowane, brązowe, srebrne i złote. Również w roku 1930 wybita został złota moneta 25 guldenów, której projektantem był Reinhard’a Kullrich’a – dziś jedna z najbardziej pożądanych monet przez numizmatyków na świecie.

Gulden Gdański miał napisy wyłącznie w języku niemieckim( terytorium Wolnego Miasta gdańska zamieszkiwała głównie ludność niemiecka) a widniały na nim takie zabytki jak np. Dwór Augusta-10 guldenów, Wieża Więzienna-20 guldenów, Ratusz na Rynku Głównym-1000 guldenów, Kościół Mariacki- 25 guldenów, Dom podcieniowy- 25 guldenów , Wieża zbrojowni 500 guldenów. Guldeny został postanowieniem władz niemieckich wycofane z obiegu 30 września 1939 roku, przez kolejne 6 miesięcy można je było jeszcze wymieniać w kasach niemieckich na Tereni byłego już Wolnego Miasta Gdańska ale cześć tych banknotów krążyła jeszcze do roku 1940.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *