Dobry kolekcjoner

Aby być właścicielem dobrej kolekcji monet należy je odpowiednio przechowywać. Od tego jak będziemy je przechowywać zależało będzie ich stan. Poza tym w dobrym opakowaniu monety prezentują się dużo lepiej niż w zwykłym, nieciekawym. Kolekcjonerzy w tym przypadku mają duże pole do popisu. Na rynku bowiem dostać można takie rzeczy jak pudełka na monety, kapsle, szuflady, woreczki itd. Oczywiście wszystko zależy od ilości posiadanych monet jak również ich wartości. Mogą to być również osobiste preferencje właściciela zbioru. Dość popularnym sposobem przechowywania drogocennych, wartościowych i starych monet są specjalnie do tego przeznaczone klasery.

Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Chyba ich główną zaleta jest bardzo przystępna cena. Średnio taki klaser na monety kosztuje około 30-35zł. To bardzo niewiele w porównaniu np. z sekretarzykiem czy szufladą drewnianą. Wśród klaserów jest także duża różnorodność. W zależności od rodzaju czy ilości monet można zakupić klaser różnej wielkości. Każdy prawie klaser uwzględnia też różne rozmiary nominału, ale nie tylko. Spotkać można klasery uwzględniające również daną tematykę monet itd. Klaser pozwala więc na odpowiednią segregację kolekcji. Przy większych zbiorach trzeba jednak zakupić większą ilość klaserów. W klaserze monety umieszcza się w przeźroczystych foliach co umożliwia przeglądanie każdej monety z obu stron.

W miarę jak nasza kolekcja się powiększa można dopasować dodatkowe przekładki i w ten sposób w jednym albumie gromadzić cała kolekcję. Jednak klasery takie mają tez swoje wady. Na foli podczas oglądania monety mogą powstawać refleksy szczególnie w słabszym świetle. Nie jest też łatwo wyjąc monetę z takiej foliowej kieszonki. Często przykleja się a podczas wyciąganie nie trudno uszkodzić monetę. Zdarza się również że niektóre folie szczególnie w tych tańszych klaserach gdzie tworzywo nie jest najlepszej jakości. Dlatego jeżeli zdecydujemy się już na klaser niech będzie on dobrej jakości, z dobrego tworzywa, odpowiednio dostosowany do wielkości monet w naszej kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *