Denary Toruńskie są jednymi z dukatów lokalnych. Zanim jednak zabiorę się do przybliżenia wizerunku Denara Toruńskiego, warto wytłumaczyć sobie co to jest dukat lokalny. Dukat lokalny, nazywany również denarem miejscowym, jest to rodzaj monety, która w dzisiejszych czasach jest wykorzystywana do promocji miasta. Miasto lub gmina, w celu upamiętnienia jakiegoś wydarzenia poddaje do emisji zaprojektowany przez siebie dukat i w ten sposób podwyższa poziom zainteresowania swoim regionem. Jak można sobie wyobrazić, taka atrakcja może przyciągnąć wielu zainteresowanych, a zwłaszcza zagorzałych turystów.

Historia dukata lokalnego sięga zamierzchłych czasów. Jego koncepcja powstała jeszcze w starożytnym Rzymie. W Rzymsko-greckich państwach miastach funkcjonowały one jako lokalna forma płatności. Honorowana była ona jedynie na terenie danego państwa miasta. Jej wizerunek natomiast mogli kreować podbici przez Rzym Grecy. Umieszczali na nich między innymi podobieństwa swoich bóstw, czy świątyń.
W dzisiejszych czasach sposób funkcjonowania dukata lokalnego jest podobny. Obowiązuje on jedynie na pewnym terenie. Jednak kolejnym ograniczeniem jest to, że również czas w jakim może on krążyć w obiegu jest ograniczony. Narzuca go organizująca emisję gmina bądź miasto. Kolejnym odstępstwem od czasów starożytnych jest to, że dukat lokalny jest jedynie urozmaiceniem pewnych wydarzeń. Służy on jedynie celom rozrywkowym, ewentualnie kolekcjonerskim. W zamierzchłych czasach dukat lokalny honorowany był jak pełnoprawny pieniądz.
Wracając natomiast do Denara Toruńskiego, organizatorem emisji tej monety była Mennica Polska oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu. Nominałem prezentowanym na numizmacie było Siedem Denarów Toruńskich, co odpowiadało siedmiu złotym polskim. Denar Toruński został wyemitowany w liczbie trzydziestu tysięcy sztuk. Wyemitowana została również wersja kolekcjonerska monety. Wykonana została ze srebra oksydowanego, jej nominał wynosi siedemset siedemdziesiąt siedem Denarów Toruńskich, a nakład w jakim została wydana to jedynie tysiąc sztuk. Jest to więc gratka dla kolekcjonerów.
Na numizmacie znajduje się wizerunek Mikołaja Kopernika, który urodził się w Toruniu – i co za tym idzie, stał się ważnym symbolem dla tego miasta. Portret umieszczony na monecie został przygotowany na podstawie ryciny szesnastowiecznej. Denar Toruński przypomina o ważnym wydarzeniu, jakim były narodziny tak wielkiego uczonego.
Z Toruniem kojarzy się głównie Mikołaj Kopernik. Dziwne byłoby, aby na “monecie” był wizerunek innej osobowości. Dukaty lokalne mają jedną wadę. Bardzo rzadko zyskują na wartości. Ponad 99% dukatów traci swoją wartość. Warto je zbierać jedynie jako ciekawostkę. Najlepiej odkupić z drugiej ręki.