Czy inwestycja w złoto jest dla każdego?

Złoto – metal który wywoływał zawsze emocje. To metal, który swoje zastosowanie ma nie tylko jako surowiec do wyrobu ozdób. To przede wszystkim metal służący jako środek płatniczy oraz jako inwestycja w przyszłość. Obecnie jest to metal kochany przez inwestorów. Powodem tego jest stały wzrost jego ceny już od przeszło 30 lat. Średnio zyski roczne ze złota wynoszą około 26%, a tylko w 2010 roku złoto podrożało o około 50%. Wiąże się to nie tylko niepewność na rynkach finansowych, ale wzmożone zapotrzebowanie na ten metal w przemyśle.

Zdjęcie znalezione na stronie Usagold.com
Zdjęcie znalezione na stronie Usagold.com

Złoto jako inwestycja jest świetnym rozwiązaniem ale czy jest to inwestycja dla każdego? Inwestycja w złoto nie znaczy zawsze fizyczny zakup sztabek wykonanych z tego kruszcu. Inwestować w ten metal można również wykupując certyfikat złota emitowany przez GPW, można również zakupić akcje firm zajmujących się inwestowaniem w złoto. Taka inwestycja wymaga jednak dość sporej znajomości rynku, a zawirowania giełdowe mogą spowodować spore straty. Dla mniej wytrawnych inwestorów oraz tych całkiem początkujących namawia się raczej do zakupu złota w postaci złotych monet lub sztabek.

Szczególnie polecane jest to, kiedy nasze fundusze nie są zbyt wielkie. Należy pamiętać że uncja złota na dzień dzisiejszy to wydatek 1396 dolarów. Godne polecenia jest również inwestowanie swoich zasobów pieniężnych w złote monety. Mowa tu o monetach kolekcjonerskich, które w Polsce są emitowane przez Mennicę Warszawską na zlecenie NBP. Ich cena nie jest aż tak wysoka, jest ona nieco wyższa od wartości kruszcu z którego została wybita, bardzo często – w krótkim czasie zyska na tych monetach może wynieść nawet do kilku tysięcy procent.

W naszym kraju rekordzistą była złota moneta z 1995 roku o nominale 200zł, wybita z okazji konkursu Chopinowskiego. Jego obecna wartość rynkowa wynosi około 40000zł. Inwestować w złoto w sztabkach lub w monetach może każdy, kto ma odpowiedni zasób gotówki. Jednak trzeba pamiętać, że kiedyś kurs złota może ulec zmianie, nie zawierzajmy więc temu kruszcowi wszystkich swoich pieniędzy.

Jedno przemyślenie nt. „Czy inwestycja w złoto jest dla każdego?


  1. Inwestycja w złoto, srebro lub inny metal szlachetny nie jest dla każdego. W celu inwestycji w np: złoto musimy liczyć się ze stratą lub zyskiem. Wszystko uzależnione jest od kursu metali szlachetnych oraz kursu walut. Taka inwestycja to na minimum kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *