Reforma przygotowana w tajemnicy przez Sejm Ustawodawczy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej całkowicie zaskoczył wszystkich obywateli naszego kraju. Przygotowano w drukarniach szwedzkich, czechosłowackich oraz węgierskich banknoty, na które w ciągu paru dni miały zostać wymienione dotychczas obowiązujące banknoty z emisji z lat 1944-1947. Przelicznik wymiany był bardzo niekorzystany – 1:100 szczególnie, że przelicznik cen wyniósł aż 3:100, czyli faktyczna wymiana wyniosła 1:300. Pośród nowych banknotów nie znalazł się nominał 1 złotego, który został zastąpiony przez monetę aluminiową – po raz pierwszy od lat przedwojennych. Najwyższymi nominałami w roku 1950 były banknoty 100 oraz 500zł. Banknot 100zł miał wielkość 172 x 82mm.

Seria oraz numer banknotu (sześcio lub siedmiocyfrowy) był umieszczony na pomarańczowym nadruku oraz na marginesie i miał kolor czerwony. Pierwsza seria była wydrukowana w czechosłowackiej drukarni Tiskárna bankovek Státní banky Československé, a następnie w PWPW w Warszawie. Drukowane w Czechosłowacji banknoty były dość łatwo do odróżnienia – posiadały one ramkę wokół cyfry 100 na zadrukowanym polu. Awers był ozdobiony głową robotnika, natomiast na rewersie widnieje krajobraz przemysłowy. Był to najdłużej będący w obiegu banknot i popularnie był nazywany „tatusiem” posiadał on znaki wodne w kształcie profilu głowy dziewczyny na marginesie.
W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku seria KR została ponownie wyemitowana jako banknoty kolekcjonerskie. Banknotem o najwyższym nominale w 1950 roku był 500zł. Podobnie jak w przypadku banknotu 100zł, jego drukiem zajęła się czechosłowacka drukarnia w Pradze, a dodruki były wykonywane już w warszawskiej PWPW. Czeskie banknot były proste do odróżnienia – oznaczenia serii były jednoliterowy. Projekt banknotu ponownie powierzono Borowskiemu. Był to największy banknot nie tylko z nominału ale również jeśli chodzi o fizyczne wymiary – jego wielkość to 178 x 85mm. Na awersie widnieje głowa górnika, z tego więc powodu pieniądze te pośród obywateli były znane jako „brudas” bądź też „górnik”. Na rewersie widnieje obraz górników fedrujących węgiel. Na banknocie w jego zadrukowanej części oraz na marginesie widnieją oznaczenia literowe oraz sześcio- lub siedmiocyfrowy numer seryjny.