Banknot 100 PLN – informacje

W roku 1995, Polacy po raz kolejny musieli się zmierzyć z denominacją połączoną z wymianą pieniędzy. Denominacja była spowodowana hiperinflacją z końca lat 80. Założenia reformy miały zostać wprowadzone w życie dopiero, kiedy inflacja zostanie zmniejszona poniżej poziomu 10%, co udało się osiągnąć już w roku 1993. Zgodnie z ustaleniami w roku 1994 rozpoczęto wprowadzanie reformy i już z dniem 1 stycznia 1995 roku rozpoczęto wymianę pieniądza. Nowe pieniądze były zaprojektowane przez Arkadiusza Heidrich i przedstawiały królów Polski.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Pieniądze zostały wprowadzone w dwóch turach w pierwszym rzucie 1 stycznia wprowadzono trzy niższe nominały 10, 20, oraz 50 PLN, natomiast banknoty o nominałach 100 oraz 200 PLN zostały wprowadzone do obiegu dopiero 1 czerwca 1995. Bilet Narodowego Banku Polskiego o nominale 100PLN jest wydrukowany na papierze koloru białego wyprodukowanego z bawełnianych włókien, Utrzymany jest w kolorystyce zielono-oliwkowej na awersie oraz z ciemno-zielono – oliwkowej na rewersie banknotu.

Wymiary banknotu to 138 * 69 mm. Na awersie centralnie umieszczono stylizowaną postać Władysława III Jagiełły. Rysunek jest opracowany na podstawie ryciny Jana Matejki. W lewym dolnym rogu znajduje się krzyż równoramienny, który jest wyraźnie wyczuwany za pomocą palców – ma to ułatwić osobom niewidzącym rozpoznanie nominału banknotu. Numery seryjne oraz seria banknotów jest umieszczona w dwóch miejscach awersu w układzie pionowym, z prawej strony w kolorze czerwonym, po lewej w czarnym.

Na rewersie znajduje się wizerunek orła z herbu króla Władysława III Jagiełły, umieszczony centralnie, poniżej orła są dwa skrzyżowane nagie miecze oraz płaszcz i hełm krzyżacki. Banknot ma nowoczesne zabezpieczenia. Należą do nich nitka zabezpieczająca, na której umieszczono mikrodrukiem cyfrę nominału oraz jego lustrzane odbicie. Ponadto banknot posiada znaki z użyciem efektu kątowego, czyli widoczne dopiero pod pewnym kątem. Zastosowane zabezpieczenia banknotu pozwalają na uniknięcie ich fałszowania i należy do nowocześniejszych zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *