Często, kiedy chcemy o czymś zadecydować, przykładowy symboliczny rzut monetą, który ma zadecydować która ze stron ma rację, stał by się problemem gdyby zamiast potocznie nazywanych stron monety, czyli orzeł i reszka. Człowiek musiałby zastosować pojęcia awersu i rewersu, to w takim razie jak dałoby się rozpoznać, która strona to awers a która to rewers? Awers i rewers to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, przykładowo monety czy też medalu. Która pokryta jest z obu stron jakiegoś rodzaju malowidłem, nadrukiem czy też jakąś grafiką. Awers i rewers występują tylko i wyłącznie w momencie kiedy mamy dostęp do obu stron numizmatu, nie musi być to okrągły kształt, może być również jakąkolwiek inną figurą geometryczną. W przypadku monet, dla pojęcia awers prezentuje się strona monety na której widoczne są takie znaki szczególne jak, czas wybicia, portret władcy, godło państwowe oraz oznaczenie mennicy w której egzemplarz został wybity.

Nominał zaś znajdziemy na rewersie monety, znajdują się tam też mniej ważne informacje, takie jak okoliczność wybicia monety, oraz co jest oczywiste, nominał. Często mylimy się, gdyż wydaje się, że najważniejszą stroną monety jest ta z nominałem, nic bardziej mylnego, co w efekcie daje błędne pojęcie o nazywaniu poprawnej strony awersem. Jednak zdarzają się problemy przy rozróżnieniu w takich wypadkach jak monety euro, gdzie strona z nominałem jest wszędzie taka sama, zaś strona poszczególnego państwa jest inna. Problemy w nazewnictwie przy monetach europejskich wynikają z rozbieżności nazewnictwa co jest awersem, a co jest rewersem w różnych państwach.
Pojęcie te są stosowane nie tylko w numizmatyce, również na wszelkiego rodzaju rycinach, malowidłach czy też grafikach, gdzie awersem jest strona zawierająca dzieło, zaś druga jest pusta. W kwestiach numizmatyki pojęcia awersu i rewersu często bywają kłopotliwe, jednak są one poprawną formą nazywania każdej ze strony monety czy też medalu. Dlatego warto czasami zastanowić się, czy podczas rzucania monetą zamiast nazywanego potocznie “orzełka” wypadł awers, czy zamiast “reszki” wypadł rewers.